Święta Anna – patronka Łobżenicy

przez , 04.wrz.2015, w mitologiapolska

Święta Anna – patronka Łobżenicy

Święta Anna zwana też Anną Sprawiedliwą jest świętą kościołów katolickiego (czczona od X wieku) i prawosławnego (na Wschodzie czczona od zarania chrześcijaństwa). Księgi kanoniczne Nowego Testamentu milczą na temat tej postaci. Natomiast można o niej przeczytać w pismach apokryficznych: Protoewangelii Jakuba i Ewangelii Pseudo-Mateusza. Księgi te oparte są na mitach i legendach, które zakorzenione w tradycji chrześcijańskiej stały się źródłem licznych opowieści hagiograficznych i żywotów świętych. Głównym ich motywem jest często występująca w legendarnych żywotach wielkich ludzi, bezdzietność ich rodziców i związane z tym przeżywanie hańby i upokorzenia, a następnie wysłuchanie przez Boga błagań małżonków o cudowną interwencję w narodzeniu potomstwa. Tak też było w przypadku świętej Anny i świętego Joachima, rodziców Marii i dziadków Jezusa.
Kult świętej Anny istniał w Łobżenicy od dawna. Świadczy o tym fakt, że na Wzgórzu Świętej Anny stał niewielki kościół szachulcowy pod wezwaniem jej imienia. W XVI wieku zbudowali go ewangelicy, a później stanowił własność łobżenickich Braci Czeskich. Gdy im go zabrano, oddano w ręce katolików i był kościołem filialnym. Wtedy nadano mu imię św. Anny. Rozebrany został w XIX wieku, a wyposażenie kościółka przeniesiono do fary. Według tradycji obraz świętej Anny nauczającej Marię, a znajdujący się w bocznej nawie kościoła św. Trójcy, pochodzi właśnie z kościoła św. Anny. Tradycja podaje także nazwisko malarza, który ten piękny obraz wykonał. Był nim proboszcz łobżenicku ksiądz Kazimierz Auszpurger (1662-1675), który wsławił się ponadto aktami nietolerancji wobec innowierców. Na obrazie występują inicjały CAPL (Casimirus Auszpurger Porochus Lobsinensis).
Wspomnienie świętej Anny przypada na dzień 26 sierpnia. Od marca ub.r. święta Anna jest patronką naszego miasta. Obraz, który przedstawiamy poniżej jest po renowacji.

sw. anna-20150904-121041


Odpowiedz

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...