CZY WIECIE, ŻE…?

przez , 20.maj.2016, w bardzosubiektywnerecenzje

CZY WIECIE, ŻE…?

Za komuny Polki i Polacy czytali książki? Że komuna zlikwidowała analfabetyzm w naszym kraju? Że w bibliotekach i księgarniach można było znaleźć arcydzieła literatury światowej? Że istniały wspaniałe serie wydawnicze, jak: Biblioteka Narodowa „Ossolineum” z naukowymi wstępami do klasyki literatury, jak Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej, jak Nike, jak promująca współczesną literaturę seria Klub Interesującej Książki, jak wspaniały miesięcznik „Literatura na Świecie” i wiele innych. Te pozycje można było kupić lub wypożyczyć bez trudu nawet w tak małych miastach jak Łobżenica. Dziś w księgarniach jedynie bezwartościowe książki typu „Resortowych Dzieci” lub o cudach Jana Pawła II.
Moja kuzynka Halinka była dyrektorem Biblioteki Miejskiej w Kwidzynie, a prywatnie pasjonatką turystyki. Wymyśliła „bibliochody”. Zabierała na piesze rajdy młodzież, a każdy z tych młodych ludzi wkładał do plecaka książkę lub dwie i na wsiach wypożyczali ludziom. I ludzie chętnie czytali. Ba, z utęsknieniem czekali aż „bibliochody” pojawią się znowu z nową dostawą książek.
Ja się pytam, kto dziś czyta klasykę? Kto wie, bez wpisu w googlach kto to byli Proust i Joyce? Kto wie kiedy był barok, a kiedy pozytywizm? Kto się orientuje w polskiej literaturze współczesnej?
Ja zajrzałam do Biblioteki Miejskiej w Łobżenicy i zamarłam ze zgrozy. Trzeba przyznać, że PiS działa szybko. Na półkach zalegają same opracowania o żołnierzach wyklętych, wspomnienia z II wojny, rzeczy o walkach,  martyrologii, itd… itp…
A ja myślę, że naród, który wyżej ceni żołnierzy niż twórców kultury, jest narodem idiotów i tyle na dziś…
Aaaa… Zapomniałam dodać, że podobny wpis chciałam umieścic na forum Tygodnika Nowego. Niestety, cenzura nie przepuściła. Nawet samej wzmianki o mojej kuzynce.

skanowanie0012-20160520-164324


Odpowiedz

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...