Głupcom imponuje głupota, a tylko mądrym wiedza…

przez , 21.maj.2016, w wyboricena

Głupcom imponuje głupota, a tylko

mądrym wiedza…

 

Ktoś z fanatycznych zwolenników PiS-u powiedział, że to rząd ustala prawo. Otóż nie. Organem ustawodawczym jest sejm i to sejm ustanawia prawo. Rząd jest organem wykonawczym. Jeśli to rząd ustanawia prawo, to nie jest to demokracja, lecz dyktatura.

Ale od początku. We wszystkich ugruntowanych a zarazem nowoczesnych demokracjach świata istnieje trójpodział władzy na: ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Rząd PiS paraliżując Trybunał Konstytucyjny i oddając w ręce ministra Ziobry niemal nieograniczoną władzę, zlikwidował demokratyczny trójpodział władzy, bo zlikwidował niezależność władzy sądowniczej. Polska nie jest już państwem demokratycznym, ale jakąś poczwarką, z której prawdopodobnie miała wykluć się dyktatura Jarosława Kaczyńskiego. Jak na razie opór społeczny jest bardzo duży, czego Kaczyński nie przewidział. Nie przewidział także, że w USA ocenią jego działania negatywnie, nie mówiąc o UE.

W demokracjach ugruntowanych i nowoczesnych rząd, jak każdy obywatel podlega prawu, a mianowicie prawu konstytucyjnemu. Konstytucji RP nie można zmienić inaczej, jak tylko 2/3 głosów w sejmie. Jest to obwarowanie słuszne, żeby Ustawa Zasadnicza nie podlegała ciągłym nieuzasadnionym zmianom. Obecna Konstytucja jest siódmą jaką ma Polska. USA od trzystu lat posługuje się tą samą konstytucją, uchwalając jedynie poprawki. I tu widać jak na dłoni postęp jaki ten kraj czynił w swojej historii, bowiem poprawki dotyczą np. takich spraw, jak zniesienie niewolnictwa czy segregacji rasowej. Gdyby w Polsce było więcej rozumu, prawdopodobnie zaowocowało by to mniejszą ilością ustaw zasadniczych. A wracając do początku, to każdy rząd, każdy prezydent podlega prawu konstytucyjnemu i PiS to prawo łamie, przede wszystkim w tym, że nie publikuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Łamie też Konstytucję obdarowując kościół katolicki przywilejami, jakich nie powinien mieć, tworząc de facto z Polski państwo wyznaniowe.

PS. Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe w dniu 2 kwietnia 1997 r., przyjęta przez Naród w referendum konstytucyjnym w dniu 25 maja 1997 r., podpisana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 16 lipca 1997 r.

images


Odpowiedz

Szukasz czegoś?

Użyj poniższego formularza:

Nadal nie znalazłeś tego, czego szukasz? Zostaw komentarz w notce, lub skontaktuj się z nami a zajmiemy się tym.

Blogroll

Kilka bardzo polecanych stron...